ДАН БЕЗБЕДНОГ ИНТЕРНЕТА

Дан безбедног интернета се обележава 8. фебруара ове године, односно сваког другог уторка у фебруару. Интернет се користи за различите сврхе, али то не мора да значи да је увек безбедан. Циљ обележавања овог дана јесте да се подигне свест младих о опасностима које се могу наћи на интернету и о томе како могу да се заштите од њих.

ДИГИТАЛНО НАСИЉЕ

Шта је дигитално насиље? Под дигитално насиље спада било какво коришћење електронских уређаја и интернета да би некога са намером вређао, понизио или на неки другачији начин повредио. Синоними: насиље на интернету, сајбер насиље, електоронско насиље, сајбербулинг.

Шта није дигитално насиље? У дигитално насиље не спада случајно повређивање или пријатељско задиркивање.

Облици дигиталног насиља могу бити:

• слање претећих или узнемиравајућих порука
  • узнемиравања мејловима или телефонским позивима
  • недозвољено саопштавање туђих приватних информација или фотографија
  • објављивање лажних оптужби, неистина или гласина о другој особи на профилима друштвених мрежа, блоговима итд.
  • лажно представљање, коришћење туђег идентитета, креирање профила на друштвеним мрежама на туђе име
  • прављење и коришћење лажних профила
  • снимање и дистрибуција слика, порука и материјала сексуалног садржаја
  • слање вируса
  • исмевање у онлајн причаоницама и на интернет форумима, непримерено коментарисање туђих слика, порука на профилима, блоговима, итд.

По чему је дигитално насиље специфично? Дигитално насиље се разликује од класичног на много начина. Окружења на интернету чине дигитално насиље много распрострањеније и чак опасније. Обично је насиље било ограничено на одређене контексте, али код дигиталног насиља особа која га трпи нема где да побегне од њега.

АКО ДОЂЕ ДО ДИГИТАЛНОГ НАСИЉА ТРЕБА СЕ ОБРАТИТИ:

• С.О.С. телефон Министарства просвете, науке и технолошког развоја
    – 0800 200 201
  • имејл адреса Посебног тужилаштва за високо технолошки криминал Републике  Србије – vtk@beograd.vtk.jt.rs
  • Нет патрол за пријаву нелегалних и штетних садржаја на емаил адресу  – prijava@netpatrola.rs
  • Национални контакт центар за безбедност деце на интернету – 19833 или bit@mtt.gov.rs

СТВАРИ КОЈЕ БИ ТРЕБАЛО ЗНАТИ ПРЕ НЕГО ШТО ЗАКОРАЧИМО У ДИГИТАЛНИ СВЕТ

• Сва правила која важе за комуникацију уживо важе и у дигиталном свету (нпр. бирамо са ким разговарамо и шта ћемо рећи о нашем личном животу, не идемо на састанке са непознатима, не вређамо друге)
  • Веб-сервиси путем којих комуницирамо имају приступ нашим личним подацима, приватним порукама, фотографијама, контактима…
  • Штити своју приватност на интернету (користи надимак, немој користити пуно име и презиме, немој давати своју адресу…)
  • НИКАД немој никоме откривати своје шифре (за имејл, профиле на друштвеним мрежама и чет сајтовима…)
  • Имај на уму да све што поставиш или објавиш на интернету постаје јавно и доступно великом броју људи и више не можеш да контролишеш како ће други користити твоје податке