Ментално здравље – темељ доброг живота и успеха

Драги ученици,

Живимо у времену пуном изазова и обавеза и понекад је лако заборавити на себе и своје благостање. Да бисмо се боље носили са животним изазовима, важно је да негујемо своје ментално здравље. Ментално здравље није само одсуство проблема, већ и наша способност да се осећамо добро, мислимо јасно и остварујемо здраве односе са другима.

Четири стуба менталног здравља

За ментално здравље важни су следећи елементи:

  1. Здрава исхрана – Храна коју уносимо директно утиче на наше расположење и енергију. Бирајте воће, поврће и уравнотежене оброке који дају стабилност нашем организму.
  2. Физичка активност – Само 15-30 минута дневног кретања помаже да будемо смиренији и срећнији. Активности попут лагане шетње, вожње бицикла или бављења спортом одличне су за ослобађање од стреса.
  3. Одмор и релаксација – Довољно сна и активности које нас опуштају, као што су слушање музике, цртање, или боравак у природи, кључни су за одржавање концентрације и доброг расположења.
  4. Препознавање емоција и потреба – Важно је да разумемо како се осећамо и шта нам је потребно у различитим ситуацијама. Научите да идентификујете своје емоције и комуницирате своје потребе, било кроз писање дневника или разговор са блиским особама.

Погледајте презентацију са радионице о менталном здрављу, где ћете наћи детаљне информације о сваком од четири стуба. Нека вам буде водич кроз практичне кораке за очување менталног здравља и инспирација да свакодневно унапређујете своје навике.

Мој планер за ментално здравље

Као подршку у неговању менталног здравља, припремили смо „Мој планер за ментално здравље“. Овај планер вам може помоћи да пратите своје циљеве у вези са здравом исхраном, физичком активношћу, одмором и радом на препознавању емоција. Планер ће вас подстакнути да корак по корак уносите промене које ће позитивно утицати на ваше благостање. Нека брига о себи постане део ваше рутине!

Када и коме се обратити за помоћ?

Понекад, чак и уз најбољу негу о себи, можемо се осећати преоптерећено, тужно или анксиозно. Важно је знати да нисте сами и да постоје људи којима се можете обратити за подршку. Ако дуже време осећате тугу, стрес или анксиозност, ако вам је тешко да успоставите односе са другима, имате потребу да са неким поделите своје мисли и осећања, имате тешкоће у школи, немојте оклевати да затражите помоћ одраслих – педагога, наставника, родитеља.