Идентификација жртава трговине људима

Трговина људима је један од најтежих и најкомплекснијих облика насиља, коме су посебно изложена деца и млади. Подаци Центра за заштиту жртава трговине људима показују да половину идентификованих жртава чине малолетна лица, што указује на потребу појачаног ангажмана наставника у препознавању раних знакова ризика.

Шта је трговина људима?

Трговина људима подразумева врбовање, превожење, пребацивање, скривање или примање лица уз претњу или употребу силе, обману, или друге облике присиле, у циљу њихове експлоатације.

Зашто је битно препознати факторе ризика?

Правовремено откривање и препознавање ризика да ученик може постати жртва трговине људима је од пресудног значаја за заштиту ученика и пружање адекватне подршке. У вези с тим, Министарство просвете је израдило индикаторе који ће помоћи наставницима да рано препознају потенцијалне жртве.

Контакт релевантних институција:

Обуке за наставнике:

Препоручујемо да наставници заврше обуку на платформи „Чувам те“, која обрађује улогу школа у борби против трговине људима.

Додатни ресурси за наставнике:

Едукативни видео материјали:

1. „Посматрачи“ – кратки играни филм који подиже свест о трговини људима кроз приче троје младих. Филм наглашава значај комуникације са најближима и тражење помоћи од институција:

2. „Између сна и јаве“ – едукативни видео који информише децу и младе о ризицима трговине људима и како се заштитити: