Заштита деце од трговине људима

Трговина људима је један од најтежих и најкомплекснијих облика насиља, коме су посебно изложена деца и млади. Подаци Центра за заштиту жртава трговине људима показују да половину идентификованих жртава чине малолетна лица, што указује на потребу појачаног ангажмана наставника у препознавању раних знакова ризика.

Шта је трговина људима?

Трговина људима подразумева врбовање, превожење, пребацивање, скривање или примање лица уз претњу или употребу силе, обману, или друге облике присиле, у циљу њихове експлоатације.

Који су препознатљиви знаци трговине људима?

  1. Промене у понашању: Ако дете постане повучено, анксиозно, нервозно или преплашено, то може бити знак да се налази у опасности.
  2. Тајновитост у вези са кретањем: Обратите пажњу ако дете постане тајновито у вези са својим активностима, контактима или путовањима.
  3. Необјашњени поклони или новац: Изненадни долазак до новца или поклона без јасног објашњења може указивати на потенцијални проблем.
  4. Занемарен изглед: Исцрпљеност, неухрањеност, лоша хигијена или физичке повреде могу бити знакови злостављања или трговине људима.
  5. Контрола документа: Ако дете нема личне документе код себе или не може да их користи без присуства треће особе, то може бити сигнал да се налази под контролом.
  6. Сумњиви контакти: Пратите с ким дете комуницира, посебно путем интернета, и будите опрезни ако долази у контакт са непознатим особама које инсистирају да причају у његово име.

Извор: http://www.atina.org.rs/sr/prepoznatljivi-znaci-trgovine-ljudima-0

Зашто је битно препознати факторе ризика?

Правовремено откривање и препознавање ризика да дете може постати жртва трговине људима је од пресудног значаја за заштиту детета и пружање адекватне подршке.

Како да заштитим своје дете?

Трговина људима је озбиљна претња за децу, а предатори циљају на њихову рањивост и наивност. Као родитељи, можете предузети неколико корака да заштитите своју децу:

  1. Поставите стандард љубави код куће – Научите децу шта значи права љубав, како би избегла да буду заведена лажним обећањима или поклонима.
  2. Разговарајте о сексуалном злостављању – Пружите деци подршку и сигурност да могу да вам се обрате ако се икада нађу у опасности.
  3. Разговарајте о трговини људима – Упознајте их са опасностима и начинима на које трговци манипулишу младима кроз лажна обећања.
  4. Упозорите на опасности друштвених мрежа – Научите децу сигурносним правилима на интернету и како да препознају ризична понашања.
  5. Обратите пажњу на друштвени живот детета – Упознајте пријатеље свог детета и надгледајте њихове активности на мрежама.
  6. Подижите свест – Укључите децу у разговор о емпатији према жртвама трговине људима и охрабрите их да препознају овај проблем.

За више информација о превенцији трговине људима, посетите сајт НВО Атина: http://www.atina.org.rs/sr/sest-na%C4%8Dina-kako-roditelji-mogu-da-za%C5%A1tite-decu-od-trgovine-ljudima

Контакт релевантних институција:

Обуке за родитеље:

Препоручујемо родитељима да заврше обуку на платформи „Чувам те“, која обрађује појам и видове трговине људима, последице које експлоатација оставља на жртве, као и  начине да препознате децу која се суочавају са овим проблемом, уз основне кораке које треба предузети како би дете превазишло изазове.

Додатни ресурси за родитеље:

Едукативни видео материјали:

  1. Посматрачи – кратки играни филм који подиже свест о трговини људима кроз приче троје младих. Филм наглашава значај комуникације са најближима и тражење помоћи од институција:
      
  2. Између сна и јаве – едукативни видео који информише децу и младе о ризицима трговине људима и како се заштитити: